Jak postavit dům v souladu se soudobými trendy?

Kdo je pyšný na to, že postavil rodinný dům? Odpověď je zcela prozaická a jednoduchá. No přece každý! Vždyť vybudovat si vlastní rodinné sídlo je jednou z největších životních výzev a pokud se dílo podaří, pak se jedná o skutečnou radost.

Což ale teprve, když se povede postavit krásný rodinný dům! Takový dům, který přesně splňuje Vaše představy a ve výsledku je vskutku dokonalý. Před Vaším plotem pak zpoza záclonky sledujete zástupy zvědavců a obdivovatelů, kteří se těší z pohledu na Váš dům a velebí dílo, kterého jste strůjci.

Postavit takový dům není vůbec jednoduché. Důvodů se najde mnoho a pokazit se dá ledacos. Například můžete postavit dům, který bude respektovat veškeré nejnovější trendy, avšak svým tvarem, pojetím, typem zastřešení či architekturou se vůbec nebude hodit do prostředí, v němž se nachází, ať již se jedná krajinu nebo okolní zástavbu. Dům pak bude působit cizorodě a sžít se s ním může být těžké nejen pro Vaše sousedy, ale i pro Vás samotné.

Pokud tedy budete mít dostatek pokory ke svému okolí a přírodnímu rámci, v němž se dům bude v budoucnu nacházet, můžete se teprve pídit po tom, jak do něj zapadnou soudobé stavební trendy. Když ano, pak z Vašeho pohledu máte vyhráno. Jsme však přesvědčeni o tom, že lámat hůl nemusíte ani v případě, že Vámi obdivovaný moderní funkcionalistický styl se vůbec nehodí do původní obecní zástavby. Věřte, že zkušený architekt si umí poradit téměř za všech okolností a dokáže i Váš moderní dům propojit s domy v okolí Vašeho pozemku.

A jaké jsou tedy ony trendy v architektuře rodinných domů? Skutečně velký zájem je o výstavbu funkcionalistických rodinných domů. Ty jsou charakteristické svými geometrickými tvary, nejčastěji kostek či jejich vzájemných průniků.  Dominantní jsou u nich ploché střechy, ale výjimkou nejsou také domy, které jsou tvořeny kupříkladu dvěma objekty, z nichž jeden má plochou střechu a druhý střechu šikmou. Pro pokrytí šikmých střech takto koncipovaných rodinných domů jsou pak s velkou oblibou využívány keramické střešní tašky plochého tvaru. Ty působí velmi stroze, což domům moderního střihu velmi sluší. Právě takto koncipované moderní domy jsou často navrhovány v územích s původní zástavbou, kde drtivě šikmé střechy převažují.

Co se týče barevnosti fasád domů, či okenních rámů, v módě jsou stále odstíny šedo modré – antracitové barvy, kdy část fasády je bílá v kombinaci s antracitovými prvky. Příkladem může být například kombinace, kdy menší z obou objektů domu je proveden s fasádou v barvě antracitu a větší objekt má fasádu bílou. Dostatečně kontrastním řešením je provedení bílé fasády s doplněním výplní otvorů (okna, vstupní dveře či garážová vrata) ve fólii antracitového odstínu.

Oknům u moderních rodinných domů se těší velké oblibě nadrozměrné posuvné dveře (tzv. HS Portály), které obyvatelům poskytují více světla a lepší propojení obytného prostoru s přírodou. U šikmých střech jsou v kurzu již zmíněné ploché střešní tašky v černém provedení opatřené povrchovou úpravou (engobou nebo glazurou) se samočistícím efektem.

Ivo Románek 

Galerie obrázků