Původní keramické tašky, které sloužily na střeše 65 let, nahradily moderní pálené tašky Tondach Stodo 12

První slunečné jarní dny jsou vždy mohutným impulzem k nastartování nejrůznějších stavebních aktivit. Platí to také o rekonstrukcích střech, pro jejichž realizaci je jarní období ideální.

Šikmé střechy v tomto ohledu nejsou žádnou výjimkou. Nejlepším důkazem těchto slov je rekonstrukce střechy bytového domu z počátku padesátých let, která nyní vrcholí ve Zlíně na Kamenné ulici.

Původní střecha domu již byla morálně i funkčně zastaralá a tak se společenství vlastníků bytových jednotek rozhodlo provést komplexní rekonstrukci střechy. Zajímavostí jistě je, že keramické tašky, které pokrývaly střechu domu od data jeho vzniku v roce 1953, mu spolehlivě sloužily nepřetržitě celých 65 let. Do střechy nijak fatálně nezatékalo a nebylo tudíž nutné nijak sanovat původní dřevěnou podstřešní konstrukci.

Není proto žádný div, že obyvatelé domu ani na chvíli neuvažovali o jiné alternativě střešní krytiny a zvolili si pro obnovu střechy opět pravou pálenou krytinu.

Nejvíce se jim líbila keramická střešní taška Tondach s obchodním názvem Tondach Stodo 12 v režném provedení, která barevně nejvíce ladí se střechami v okolí.

Dnes již střecha září novotou a dokončováno je pouze dodatečné zateplení domu. Jak jsme se mohli přesvědčit na místě samotném, nové moderní tašky domu skutečně úžasně sluší. Podařilo se nám také hovořit s několika majiteli bytových jednotek. Ti pevně věří, že ve své trvanlivosti a bezchybné funkci nová střecha tu původní ještě o nějakou tu desítku let překoná.

Ivo Románek

Galerie obrázků