Izolační trojskla u oken – aneb úspory jsou trendy

Když se kdysi v rozhovoru ptali známého amerického miliardáře Rothschilda, jak nejlépe uspořit peníze, jeho odpovědí bylo: „Nejlépe je vůbec je neutratit“. Mladou redaktorku tehdy jeho odpověď poněkud zaskočila, nicméně později se miliardář rozhovořil na téma úspor nákladů.

Úspory nákladů jsou dnes stále častějším tématem, kterým se zabývají stavitelé rodinných domů. Zdaleka se to však netýká pouze toho, jak uspořit za samotnou stavbu domu, ale také jeho budoucí údržbu či výdaje spojené s provozem.

S tím úzce souvisí nejen volba optimálního obvodového zdiva domu, ale také oken a jejich správného zasklení. Trendem v oblasti nízkoenergetických a pasivních domů je zasklení moderními izolačními trojskly. V kurzu jsou zejména trojskla s nízkoemisivním povlakem. Ta disponují nejlepší energetickou vyvážeností, jaká byla u trojskel dosažena, když  vykazují nejlepší poměr mezi solárními zisky v interiéru a tepelnou izolací. Kromě zmíněných výborných parametrů je jejich předností i velmi dobrá světelná prostupnost TL = 73 %, díky které je v interiéru více přirozeného světla. Ve srovnání s běžnými izolačními dvojskly mají izolační trojskla až o 40 % vyšší izolační schopnosti, což bezprostředně souvisí s úsporou nákladů na vytápění. V zimě oceníme také to, že sklo obrácené směrem do interiéru má příjemnou pokojovou teplotu a sklo nepromrzá. To má samozřejmě příznivý dopad i na možnost rosení skla v místnosti.

Ve srovnání s běžnými trojskly se nízkoemisivní trojskla vyznačují obdobnou tepelnou izolací, výborným prostupem světla, avšak energetický zisk ze slunečního záření je až o 25 % vyšší než je tomu u běžných izolačních trojskel. Umí tak bez dalších investic dokonale využít přirozeného přírodního zdroje - sluneční energie. Sklo již proto nutně nemusí představovat nejslabší článek v energetické bilanci domu a zejména u dnes velmi populárních HS portálů (posuvných dveří) dokáží zajistit uživatelům dokonalou tepelnou pohodu i v nadcházejících zimních měsících.

Ivo Románek

Galerie obrázků