Soutěž o nejlepší cihlové stavby z celého světa jde do finále
Již více než 10 let pořádá Wienerberger AG mezinárodní prestižní soutěž Wienerberger Brick Award. Soutěž se koná každé 2 roky a poskytuje perfektní platformu, která vyzdvihuje výjimečná architektonická díla, stavby a jejich autory.
Hlavním cílem je přitáhnout více pozornosti k přírodním páleným stavebním materiálům a ukázat, jak zajímavá a unikátní může architektura využívající pálenou hlínu být.
Soutěž je otevřena široké řadě cihelných staveb, od použití klasických cihel, po lícové obkladové zdivo, pálené střešní tašky až po kreativní užití keramické dlažby.
Přestože je společnost Wienerberger organizátorem a vyhlašovatelem soutěže, jedná se o nezávislé ocenění, využití stavebních materiálů Wienerberger není podmínkou k účasti. Celkově se mezi nominacemi i vítězi objevují stavby z celého světa, setkáváme se tak s cihelnými materiály různých výrobců, tvarů a barev. Snažíme se, aby se pálená hlína jako stavební materiál těšila stále velké pozornosti, ať už z hlediska estetiky či funkčnosti.
V červnu 2020 měly být výsledky soutěže Brick Award slavnostně vyhlášeny již podeváté, nicméně vzhledem ke koronaviru byla tato událost odložena. Bude se konat 23. září 2020 od 18.00 a poprvé v historii půjde o digitální slavnostní ceremoniál. Sledujte s námi galavečer ve Vídni online za pomoci webového streamu. Přenos z galavečeru bude přístupný veřejnosti a pro jeho sledování stačí vyplnit jednoduchý registrační formulář, na základě kterého obdržíte odkaz ke sledování celého přenosu.
Sledování přenosu si zaregistrujete během okamžiku zde
Odborná porota
Letošní vítěze vybírá nezávislá porota renomovaných odborníků složená z pěti architektů z pěti různých zemí: Helena Glantz, Urban Design (Švédsko) – vítězka ročníku 2018 v kategorii Inovativní, novátorské projekty, Toni Gironès Saderra, Estudi d’Arquitectura Toni Gironès (Španělsko), Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Slovinsko), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dánsko) a Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Velká Británie).
Nominované projekty
Celkem se o vítězství v ročníku 2020 ucházelo 644 projektů od 520 architektů z 55 zemí. Předběžná porota vybrala na svém závěrečném zasedání 50 nejlepších a nejzajímavějších staveb. Mezi členy této poroty patřili odborní architektoničtí novináři Anneke Bokernová (Nizozemí), Christian Holl (Německo) a Jonathan Glancey (Velká Británie). 50 finalistů Brick Award 2020, jejich fotografie a základní popis jsou zveřejněny na https://www.brickaward.com/Nominations.html
Ocenění Brick Award
Celkově půjde o ocenění v 5 různých kategoriích a dohromady budou vítězné stavby odměněny částkou 29 500 eur. Nezávislá porota zajišťuje objektivní posouzení a výběr. Wienerberger nemá žádný vliv na rozhodnutí poroty ani hlasovací právo. Slavnostní předání cen se tentokrát uskuteční na podzim 2020. Jména vítězů nebudou zveřejněna před tímto slavnostním vyhlášením. O cenu Brick Award se ucházejí stavby v 5 vyhlášených kategoriích. Jeden z 5 vyhlášených projektů získá hlavní cenu „Grand Prize“ a kromě toho bude vyhlášena ještě jedna speciální cena.
- Příjemný domov (rodinné domy): 11 finalistů z Mexika, Španělska, Německa, Belgie, Vietnamu a Argentiny
- Společné bydlení (bytové domy): 10 finalistů z Rwandy, Íránu, Nizozemí, Bolívie, Belgie, Portugalska, Argentiny a Chile • Společná práce (administrativní a industriální stavby): 9 finalistů z Nizozemí, Německa, Argentiny, Rakouska a Jižní Koreje
- Sdílené společenské prostory: 11 finalistů z Polska, Číny, Německa, Nizozemí, Belgie, Velké Británie a Vietnamu
- Inovativní, novátorské projekty: 9 finalistů z Indie, Rwandy, Německa, Číny, Nepálu, Argentiny a Zimbabwe
GALERIE OBRÁZKŮ
https://cihlostavby.cz/zpravodajstvi/1069-soutez-o-nejlepsi-cihlove-stavby-z-celeho-sveta-jde-do-finale#sigProId194324cf73